Listopad 2007

Natáčení filmu s poselstvím

14. listopadu 2007 v 21:37 Akce 2007
Jak už možná někteří z vás ví, zapsali jsme si s Verčou předmět Praktikum z audiovizuální edukace na Pedagogické fakultě. Jeho cílem je seznámit studenty s tvorbou vzdělávacích filmů a to tak, že sami jeden natočí. S Verčou jsme utvořili tvůrčí skupinu (VP production) a za téma filmu jsme si zvolili, jak také jinak, vodoléčbu a Vincenze Priessnitze. Napsali jsme scénář a termín natáčení stanovili na 10. listopadu.

Knižní radost

14. listopadu 2007 v 17:06 (Ne)všední život
Dneska jsem přijel z Brna do Opavy a po obědě mě to neuvěřitelně táhlo do antikvarátu na Beethovenově ulici (kde údajně strávil noc L. v. Beethoven, když uražen opustil zámek Lichnovských v Hradci nad Moravicí a šel v dešti do Opavy). Vystoupal jsem po schodech v domě, kde sídlí také věhlasný opavský Velký bazar, a zamířil za vůní knih. Už na chodbě jsem se prohrabal knihami k rozebrání - když si je nikdo nevezme, budou totiž zrecyklovány a občas se mezi nimi dají najít pěkné kousky. Hledal jsem již známou modročernou obálku z edice ERB. Nenašel jsem.
Hned po vstupu jsem pohledem sjel k regálu s beletrií a písmenem K. A tam byla, přímo vystavená obálkou ke mně! Ve výborném stavu za pouhých 30 Kč! Ode dneška jsem hrdým majitelem prvního vydání Pramenů živé vody od Miloše Kočky z roku 1987.
Tuhle knížku jsem v antikvariátech hledal už dlouho, sice je už po táboře i filmování o Priessnitzovi, ale přesto... Radost nezměrná. Otočím se, očima zavadím o regál s poezií a znovu do mě praští - přímo proti mě se ze zástupu zahnědlých hřbetů třpytí skoro nové vydání sbírky Blues od Václava Hraběte! Zrovna tuto sbírku mám teď půjčenou z knihovny. Navíc Hraběte hledám po antikvariátech už dva roky a ač u mne již poněkud poklesl v oblíbenosti, neváhal jsem ani chvíli. Skoro nová (tedy, mírně politá, patrně čajem), za 50 Kč!
Už jsem raději jen zběžně přelétl pohledem regál se SF, kde jsem zahlédl takové skvosty jako dvojvydání Marťanské Kroniky a 451° Fahrenheita od Raye Bradburyho nebo Dunu Franka Herberta a Sekání s Rámou od Arthura C. Clarke s krásnými malovanými obálkami z osmdesátých let.

Úspěšná návštěva!