Červenec 2007

Morálka

31. července 2007 v 23:16 | Elf |  Akce 2007
Tak jsme se po dlouhé době opět sešli v čajovně, abychom si trošku zadebatovali a já Vám přináším kratičký zápis. Tématem se měla stát morálka, ovšem hned na začátku se ukázalo, že ji chápeme každý jinak. Výraz morálka má v dnešní době velký počet přenesených významů. Takže jsme si nejprve museli určit co je pro naše potřeby vlastně morálka.

Z: Co je morálka? Já to vlastně nevím. Protože se třeba řekne že fotbalové družstvo má dobrou morálku. Jaký je rozdíl mezi morálkou a disciplínou?
E: No disciplína je třeba hod oštěpem, nebo skok o tyči...

Během večera jsme se párkrát vzdálili od centrálního tématu, ale přesto se vedla debata na úrovni, nešlo o pouhé propírání všemožných známých. Dotkli jsme se Muamara Kaddáfího a bulharských setřiček, Tchaiwanu i Tibetu, korupce, obsazení ČSR spřátelenými vojsky, nejprivilegovanější skupiny obyvatel planety, potápějících se ostrovů v Oceánii a mnoha dalších.
Mrzelo mě, že v čajovně kromě nás nikdo nebyl. Přitom slečna čajovnice byla velice milá a sympatická... Doufám, že čajovna nezkrachuje, jako už několik před ní.

P: Já vám vsvětlím morálku. Je to ze slov mor a oral. Takže je to něco zlého, zhoubného spojeného s mluvením.
N: A není to spíš termín ze zemědělství?
P: Ne, směřuje k navození dobré nálady, potlačení toho moru humorem.
Z: Ne, to je přece "kvalitní orba".
E: Pánové, jedná se o přenesený výraz z agronomie do sportu - když má družstvo kvalitní orbu, tak má základ úspěchu!

Mistři lázeňští na vandru

14. července 2007 v 18:35 | Elf |  Akce 2007
Tak jsme se nakonec s Verčou a Kristýnou vydali na hory. Sice jen na dva dny, ale já jsem by rád, že po čtyřech letech opět zavítám do "Beskyd v širším slova smyslu". A to do kraje, kde jsem ještě nikdy nebyl, na Vizovickou vrchovinu.