Září 2006

Brno jak Brno

30. září 2006 v 22:04 | Elf |  (Ne)všední život
Tak vás konečně informuji o mé životní situaci poté, co jsem byl studijně situován v Brně.
Brno je velké. Můžeme o tom polemizovat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co s tím můžeme dělat. V Brně žije víc lidí, než by bylo zdrávo. Jsou všude. Každou chvíli někoho potkáte. Jak často potkávám brontíky! Denně jich stihnu i několik. Spoustu z nich znám přes OKAPy a Brontobál, ale najdou se i vyjímky, které znám výhradně přes Baobab.
Ubytování na koleji je dobré, jen čelo postele jsem musel ukopnout, abych se na ni vešel. Spolubydlící jsou zatím v pohodě. Ještě jsem na koleji nenarazil na osobu, která by mnou opovrhla za to, že piji alkohol pouze při výjimečných příležitostech. I když... když jsem byl na přednášce o Albánii, po které jsme dostali zeleninový salát a víno, které jsem odmítl, bylo namále. Pozapomněl jsem, jak jsou jihomoravané pyšní na svá vína a postarší pán se velice podivil záporné odpovědi na otázku: "Vy nepijete ani víno? To přece není alkohol..." Ani Petička mě nepřesvědčila, ať ho vyzkouším...
V Brně je spousta obchodů, už jsem viděl dvě specializovaná SF knihkupectví a nějaké antikvariáty, ale taky jakési přeplněné budovy plné lidí a oblečení. Také je v Brně spousta jezdících schodů a dokonce i jezdící chodníky!
V Brně je spousta lidí a většina čeká, že se naučíte používat jejich slangové výrazy (pramenící z hantecu). Ale běda vám, pokud množství používaných výrazů překročí onu rozumnou mez! Hned jste cizák co si hraje na Brňáka. Já jsem se svobodně rozhodl ignorovat veškerá nová slova a jsem zvědav, jak dlouho bude trvat, než mi prosáknou do slovní zásoby.
Už jsem říkal, že je v Brně plno lidí?
Můj obor zatím vypadá zajímavě. Je to hlavně zeměpis a biologie s příměsí fyziky a výtvarky :-). ve středu jsme kreslili zkameněliny, byla to docela legrace. Myslím, že mě některé věci budou bavit i nadále. Ale není všechno jen pohodové, už první přednáška z mineralogie mě vytrhla z pohody. Se slovy: "Nemusíte si to všechno pamatovat, stačí, když to budete chápat", začal vysvětlovat něco, co není moc k chápání. Ale to se překousne, jako už tolikrát...

Filmová pozvánka

19. září 2006 v 20:18 | Elf |  Knihy, filmy a jiné
Tak se mi podařilo projít všemi složitými autorizacemi a nastaveními a mám konečně bezdrátový internet i na koleji. Mohu vám tedy napsat první spot z koleje a to přímo pozvánku na jednu filmovou lahůdku.

Ve čtvrtek 21. září ve 21:40 uvede program ČT 2 film Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná Odyssea.
Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších filmů a také o jeden z nejlepších science fiction filmů (není to žádný "pseudo" SF film, které se označují despektivním označením sci-fi). Na jeho vzniku se velkým dílem podílel Arthur Charles Clarke (shodou okolností patří k mým oblíbeným spisovatelům :-)).
Rozhodně doporučuji všem, kteří byli v Brontofilklubu na filmu Solaris, mohou si poté porovnat, jak se lisí science fiction podle Hollywoodu v roce 1968 a 2002 a jaké posun urazilo myšlenkové poselství. A nebo se jen podívat na neobvyklý film :-).
Povšimněte si zvláště nepřekonatelných filmových triků, které jsou dodnes bechderoucí. V době vzniku ještě nepřistál člověk na Měsíci a přesto se podařilo poměrně věrodhodně zobrazit jeho povrch a Zemi visící nad Měsíčním obzorem.

Více informací na webu České televize.

Česká televize film uvádí v cyklu čtvrtečních filmových klubů věnovaných filmům Stanleyho Kubricka. Také doporučuji příští film Mechanický pomeranč, který ve své době vyvolal veliké pobouření. Ten uvidíme 28.9. ve 22:05 na stejném programu.

Přísloví

12. září 2006 v 17:11 | Elf |  Akce 2006
Tak jsme se po dlouhé době opět sešli na schůzce filosofické společnosti. Tentokrát chyběl Zdeněk, ale diskuze se bez něj naštěstí obešla. Zvolili jsme poměrně příjemné prostředí venkovní terasy Café Evžen, hned vedle štěrkové cesty. Tentokrát jsem přišel ve vestě a košili, myslel jsem si totiž, že ostatní příjdou vzorně ustrojeni, jako ostatně vždy. Bohužel, nestalo se. Možná příště. Uvidíme, kdy bude příští filospol, snad se to nějak povede doladit s mým dojížděním z Brna.