Osud

13. dubna 2006 v 22:53 | Elfistoteles |  Akce 2006
Tentokrát se jedná o poněkud odlišný zápis, doufám, že se vám bude líbit. Nebojte a komentujte!
Již sedmá schůzka Filosofické společnosti se konala tuto středu v naší oblíbené čajovně. Organizátorem byl Pája a za téma si zvolil osud. Na schůzku jsme se sházeli postupně podle toho na kolik hodin jsme měli pozvánku. Přišla i Dáša, teď už v postatě plnoprávná filosofka.
Pája uvedl jednání velice nevhodným vtípkem, kterým mu svůj názor na osud předložila jeho spolužačka. Poté, co byl vtip vysvětlen Náčelníkovi mohlo jednání konečně začít.

Na začátku jsme se takřka hádali. Skákali jsme si do řeči a celkově to byla velice vášnivá debata.
Náčelník: Nechme skákání do řeči!
Dáša: Ale…
Náčelník: Ticho!
Pokoušeli jsme se definovat pojem osud, ale narazili jsme na ne nepodstatný problém. Nikdo z nás na osud de facto nevěří. O to ostřejší byly definice od skeptického jádra flospolu.
Dáša: Osud není a hodlám ho celý večer popírat!
Náčelník: Osud je jen příliš pokrytecké omlouvání vlastní pasivity. Metafyzické vysvětlení sociálního determinantu.
Poté Zdeněk poměrně ostře zaútočil na Elfa a snažil se ho přimět k nějakému prohlášení stran Boha a osudu. Chytal mě za každé slovo a když jsem prohlásil, že kdyby osud byl, tak by byl součástí Boha, napadl mě (opravdu skoro křičel a byl enormně předkloněn z křesílka mým směrem), že tedy tvrdím, že Bůh je osud. Elfa se zastal Náčelník. Zdeněk se začal obhajovat.
Zdeněk: Já jsem chtěl tento termín definovat pojmem Elfova Boha.
Schůzka je mírně narušena příchodem Elfovy spolužačky a jejího přítele. Zatímco přítel je na záchodě, spolužačka vyzvídá co se to tu děje, podivuje se Elfově členství ve filospolu, jelikož s ní nechodí do filosofického semináře, dále mu ukazuje červené tričko s potiskem, které si koupila a vypráví mu co si holky po škole v parku vymyslely při cigárku na tablo. Elf se jí ptá, jestli není zkouřená nebo pod vlivem jiné drogy. Spolužačka se smíchem popírá. Naštěstí se vrací její přítel a schůzka může pokračovat.
Zdeněk se mezitím pustil do popírání obecného vnímání pojmu osud a dostal se tak do sporu s Náčelníkem. Obě strany mají velmi silné argumenty
Náčelník: Osud je tak chápán!
Zdeněk: Ale to je mylné!
Náčelník: Aha, židle není něco na čem se sedí, ale je tak chápána. Přitom se na ni mají dávat talířky.
Následovalo Pájovo přesvědčování, že to, kteří lidé přežijí po nájezdu kamionu na zastávku autobusu, je věcí osudu. Náčelník oponuje, že to je věcí náhody a fyzikálních zákonů. Ostatní jej podporují. Náča dospívá k závěru, že Pája musí skrytě věřit v Boha, protože nám vnucuje odpovídající názory.
Zdeněk k Pájovi: Proč to řešíš, když jsme se ty, já a Dáša dohodli, že Elf neexistuje!
Elf vystupuje s teorií vypočítatelnosti všech budoucích dějů ve vesmíru na základě známých informací a fyzikálních zákonů. Tyto výpočty ale narušují myslící bytosti, které se mohou rozhodovat zdánlivě nepředvídatelně (a proto nevypočítatelně). Náčelník tuto myšlenku rozmetá kvantovou fyzikou, které Elf nerozumí, takže nemůže oponovat.
Na konci schůzky má Zdeněk pocit, že jsme nedospěli k žádným závěrům. Proti tomu se staví Elf s Náčelníkem. Elfovi stačí samotná debata jako cíl schůzky a Náča si utřídil své myšlenky a názory. Stručně shrne výsledek jednání.
Náčelník: Zdeněk a Dáša si myslí, že Elf neexistuje, já si myslím, že Elf neexistuje když ho nevidím, Pája je skrytě věřící a Elf je pro své názory skrytě nevěřící.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | 14. dubna 2006 v 12:43 | Reagovat

Výborný zápis! Mám pocit, že jsem zhlédla z filospolu film a ne že jsem si o něm četla...

2 Zdeněk Zdeněk | 14. dubna 2006 v 23:31 | Reagovat

Jo tak takhle to tedy bylo:)!

3 Zdeněk Zdeněk | 15. dubna 2006 v 11:20 | Reagovat

Vážení členové FS, pánové a dámo,

k Elfově zápisu si neodpustím jeden komentář (druhý:)).

K tomu, že nemáme žádné závěry:

Je strašně jednoduché mít za cíl našich setkání "samotná debata jako cíl schůzky" - Elf nebo "utřízení vlastních myšlenek a názorů" - Náča.

Od toho tu přeci nejsme, my přecimáme na mnohem víc! Jestli je výsledek naší debaty to, že Pája se utvrdí v tom, že osud je a duše existuje, ale neexistuje Bůh a Elf naopak stojí na straně existence Boha, ale odmítá osud (Pánové, tady necituji přesně, vím, že je to trošku jinak) a Náčelník si obohatí svoji zásobu světových názorů a utvrdí se ve svém, tak to rozhodně nesvědčí o mnoho o kvalitě naší debaty.

My - s veškerou úctou k našim kvalitám -jsme tady přece proto, abychom jednotili názory, integrovali je, shrnovali je do jedné velké filozofie. My přeci na Filosofické společnosti nehledáme názory - ano, jsou důležité, ale pouze jako podklad pro další práci - my jsme tady proto, abychom hledali jednu velkou pravdu, ne spoustu malých.

To je teprve ta pravá filozofie, ta obrovská dřina, při které Vám stéká po čele pot a pak vyčerpaní odcházíte domů - vyčerpaní, ale s pocitem dobře odvedené práce.

Není přeci cílem "vykecat se", ačkoliv je mi to taky příjemné.

Proto vyzývám, poslouchejme se, buďme ochotni vystoupit ze zakonzervovaných ulit našich názorů, udělejme krok vpřed k otevření sami sebe a teprve poté může něco vznikat!

Tak, to je asi tak tak 30% z toho, co jsem chtěl napsat, a ač je to psáno mírně nadsazenou a expresivní formou, myslím, cítím to tak.

Hough, domluvil jsem, placený internet je drahý:).

4 Elf Elf | 17. dubna 2006 v 20:18 | Reagovat

Zdeňku, tebe má poznámka, myšlená jako v podstatě bezvýznamná, očividně vyprovokovala tvou tvořivou osobnost!

Jsem rád, že jsem se dozvěděl, jak to teda cítíš... :-)

5 Jura Jura | 19. dubna 2006 v 15:54 | Reagovat

Osud existuje. Tvoří si jej každý sám svými myšlenkami, city a činy, jejichž ovoce se mu po větších či menších kruzích (též kolech tzv. Božích mlýnů) vrací v tzv. náhodách, různých setkáních, pocitech štěstí či neštěstí atd. Po ovoci poznáte...

Též lidová moudrost:

Kdo seje vítr, sklízí bouři atd. atd.

Na to jste nepřišli? :-)

6 Jura Jura | 19. dubna 2006 v 15:56 | Reagovat

...jinak se kloním k názoru, že Elf existuje, přestože jsou chvíle, kdy jej nevidím a tedy o něm pochybuju...zatím však vždy do mého života znovu vstoupil...

7 Zdeněk Zdeněk | 19. dubna 2006 v 18:38 | Reagovat

Já tedy o Elfovi vím, že existuje, neb jsem se s ním osobně setkal - o, měl jsem tu čest.

Jako že si každý svůj osud tvoří sám? Ale je to potom osud? Jestli Juro napíšeš, co tedy vnímáš pod pojmem osud, můžeme pokračovat.

8 Rézina Rézina | 20. dubna 2006 v 8:52 | Reagovat

Osud = vůle Boží...  takhle bych to viděla já...

Nemůžeš ho změnit... ale jen trochu pozměnit... jestli mě teda někdo aspoň trošku chápete....

Nikdy si nemůžeš osud vytvořit... smíš rozhodovat jen o něčem... ale jinak je všechno řízeno od Boha... - do té míry, že ti nechává prostor, několik možností cesty, kterou se můžeš vydat...

9 Jura Jura | 20. dubna 2006 v 15:11 | Reagovat

Osud - podmínky (vnitřní i vnější), do kterých jsi postaven, např., že žiješ ve dvacátém prvním století s kolem tebe je to a to a to. Že žiješ v České republice a kolem tebe je určitá kultura, určití lidé. Že jsi cholerik nebo melancholik.

Osud - to, jak na dané podmínky reaguješ. Můžeš na 21.století nadávat, že to je blbá doba nebo se snažit z ní udělat aspoň trochu lepší dobu. Můžeš se z ČR odstěhovat jinam, když se ti tu nelíbí (s tím, že tam, kam odejdeš to může být ještě horší, ačkoliv se to zpočátku nezdálo, že se tam nedomluvíš skrze jazyk nebo mentalitu). Můžeš být naštvaný a ještě choleričtější z toho, že jsi cholerik, nebo svůj temperament zpracovávat a zaměřit jej na dosažení důležitých cílů...

10 Elf Elf | 20. dubna 2006 v 17:39 | Reagovat

S tím co říká Rézi je problém. A to ten, že by bylo předem dáno, kdo dojde spasení a kdo ne a člověk by ztratil důvod chovat se podle božích zákonů.

Na druhou stranu, já nikdy nevím, jestli jsem určen ke spasení nebo ne... ale moje rozhodnutí dodržovat tyto zákony by mělo můj osud ovlivnit...

No, zmátl jsem svými úvahami sám sebe :-D

Jinak je Tvá teorie hodně podobná tomu, co jsem na FS představil já (tzv. teorie checkpointů). Prostě je dán začátek a skrze několik časoprostorových "čekpojntů" se můžeš dostat do různých cílů. Je jen na tobě jak tyto "osudové okamžiky" využiješ.

Například je Ti určeno dostat se na nějaké místo a vyslechnout legendu o něm. Můžeš se tam dostat třeba už na výletě se školou nebo až jako rodič s dětmi. Pokaždé Bude výsledný efekt jiný (začneš se zajímat o historii a budeš jí třeba i studovat / začneš s dětmi objíždět české památky, na což budou nadosmrti vzpomínat), ale osudovost místa se naplní...

11 Rézina Rézina | 20. dubna 2006 v 17:50 | Reagovat

Jo, přesně s Tebou Elfe souhlasím... nemám k tomu dodat co jiného...

...snad jen, že se omlouvám, že to z mé strany nebylo dostatečně vysvětleno - samozřejmě není určeno, jestli dojdeš spasení, nebo ne... to je právě ta jedna z několika věcí, o které můžeš rozhodnout ty... teda ne! ovlivnit ji můžeš...  Chápeš???

já už nevím, jak jinak to vysvětlit...

12 Zdeněk Zdeněk | 20. dubna 2006 v 21:00 | Reagovat

Juro, já osud chápu tak, jak jsi napsal ve tvém prvním odstavci. To druhé už podle mě není osud, to je právě přece tá svobodná vůle, co můžeš ovlivnit. Zajímavé, jak každý chápe různé pojmy jinak.

Představuju, jak by to rozebral třeba Kohák - mňam, to by si labužník smlsl.

13 Jura Jura | 20. dubna 2006 v 22:58 | Reagovat

Jenže podle mě je to, co můžeš ovlivnit, právě jistým způsobem spojeno s tím, co ovlivnit nemůžeš, nejsou to dvě věci na sobě zcela nezávislé. Samozřejmě jsou i věci, které nemůžeš ovlivnit vůbec, jediné, co můžeš, je vybrat si, jak se s něma vyrovnáš a zareaguješ na ně. A od každé té reakce a přístupu se pak zase odvíjí spousta dalších věcí, které ovlivnit nemůžeš.

14 Jura Jura | 20. dubna 2006 v 23:03 | Reagovat

Z jiného úhlu, míň všeobecného vnímám osud jako cestu, která je člověku předurčena. Např. se člověk A rozhodne přestěhovat do jiného města a okamžitě se tam uchytí, najde si přátele a vede se mu dobře. Člověk B udělá totéž a "narazí" - nedaří se mu, není spokojený a po čase dokonce onemocní a musí se vrátit tam, kam "patří".

15 Pája Pája | 24. dubna 2006 v 13:28 | Reagovat

Jsem po nějaké době zpátky na netu a nestačím se divit, jak moc se rozproudilo téma osudu, ale jsem za to rád a všem děkuji za podnětné myšlenky a za jejich názory. Jsem hodně přkevapen.

16 Ремонт холодильников levils Ремонт холодильников levils | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 15:17 | Reagovat

I have to see about our plane tickets.

I got on the bus on Oak Street.

17 Ремонт холодильников levils Ремонт холодильников levils | E-mail | Web | 9. května 2017 v 19:46 | Reagovat

I’d like to sit on the aisle. On second thought, I’d like a window seat.
That's it!

18 Mossi N levils Mossi N levils | E-mail | Web | 17. června 2017 v 4:18 | Reagovat

He is a big shot around here.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama