Duben 2006

Pozvánka Filospol č. 8

29. dubna 2006 v 18:11 | Elf publikuje Dagmar |  Akce 2006
Přišla mi mailem pozvánka na další schůzku Filospolu...
Drazí milovníci moudrosti!
Propadli jste jejímu kouzlu? Láká vás? Rádi se opájíte smyslností jejích bdělých vnad a průzračností jejích nepřeberných možností?
Přijďte tedy a setkejte se s ní ve čtvrtek 4. 5. 2006 v 18.01 hodin. Vaše drahá přítelkyně s velkým F se na Vás bude těšit v bytě Zdeňka Frélicha.
A jakou její stranu poznáme tentokrát? Svůdná Filozofie Vám nastaví tvář s tématem:
Proměny duše.

Chat s Václavem Cílkem

20. dubna 2006 v 21:24 | Neznámý |  (Ne)všední život
Při odpočinkovém brouzdání po síti jsem narazil na tento záznam z chatu v Noci s Andělem s Václavem Cílkem (toho asi netřeba představovat).
Zaujala mě zvláště tato pasáž:
Hitchee: Připravujete nějakou publikaci či články o Slezsku a jeho krejině?
Václav Cílek: Možná jednou o Opavě, ale to je ještě ve hvězdách, v. cílek

Jinak je chat docela bezobsažný, asi nebyl prostor pro obsáhlejší odpovědi.

Osud

13. dubna 2006 v 22:53 | Elfistoteles |  Akce 2006
Tentokrát se jedná o poněkud odlišný zápis, doufám, že se vám bude líbit. Nebojte a komentujte!
Již sedmá schůzka Filosofické společnosti se konala tuto středu v naší oblíbené čajovně. Organizátorem byl Pája a za téma si zvolil osud. Na schůzku jsme se sházeli postupně podle toho na kolik hodin jsme měli pozvánku. Přišla i Dáša, teď už v postatě plnoprávná filosofka.
Pája uvedl jednání velice nevhodným vtípkem, kterým mu svůj názor na osud předložila jeho spolužačka. Poté, co byl vtip vysvětlen Náčelníkovi mohlo jednání konečně začít.

Maturitní písemka

11. dubna 2006 v 13:59 | Elf |  (Ne)všední život
Tak mám za sebou maturitní písemku z českého jazyka a literatury. No, žádná sláva. Cítím se mizerně. Témata byla příšerná. Samé úvahy a úvahy já psát neumím. Posuďte sami:
  1. Nade všechny národy je lidství - Havajské přísloví (úvaha o pomoci a člověčenství)
  2. "Do blankytně modrounkého celofánu humoru lze zabalit ztrápené a krvavé součástky denních starostí." - Bohumil Hrabal (kritika nebo úvaha na téma humor a život)
  3. "Miláčku, tvrdě spíš? To je ta správná chvíle, kdy se spolu můžeme domluvit." - Pink Floyd
    (úvaha o nedostatku komunikace mezi lidmi nebo vnitřní monolog s milovanou osobou)
  4. "Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a dočasně vyhodil na mráz." - Zdeněk Jirotka (vypravování s úvahovými prvky)

Co myslíte, které jsem si vybral?
Nejhorší bylo, že při čtení konceptu se mi to zdálo docela dobré. Ale když jsem si potom četl finální verzi, zjistil jsem, že to naprosto nedává smysl. Odstavce jsou bez pořádné struktury, věty mají kostrbatou stavbu a používám velice neohrabaná spojení! Navíc to je všechno, jen ne úvaha. Jak má vlastně vypadat úvaha?
Mám zkažený den...

Metropolis

4. dubna 2006 v 18:34 | Elf |  Knihy, filmy a jiné
Včera večer jsme měli na ČT2 výtečnou příležitost shlédnout film Fritze Langa z roku 1927 Metropolis. Byla uvedena zremasterovaná německá verze z roku 2002. Bohužel chybí asi čtvrtina původního filmu, která je nejspíše nadobro ztracena a byla nahrazena titulky popisujícími děj.
Co to vlastně je Metropolis. Je to černobílý antiutopický film, nejnákladnější němý film (stál 7 mil. marek, tj. asi 2 miliardy dnešních korun) a také film, jehož trikové efekty byly překonány až v 2. polovině 20. století. Bohužel, film ve své době nezaznamenal očekávaný kasovní úspěch a studio UFA se málem "položilo". Přesto je předmětem mnoha napodobení a pop-kulturních odkazů.
A o čem vlastně je? Příběh je poměrně přehledný. Metropolis je město, kde na povrchu žije šťastnými životy smetánka a v podzemí se nachází město dělníků. Syn nejmocnějšího muže města Joha Fredersena, Freder, se v podzemí zamiluje do Marie, dívky, která dělníkům káže o lepším světě, ke kterému je má přivést Prostředník. Prostředník mezi hlavou a pažemi - Srdce. A tento prostředník má být právě Freder. Děj se dále zamotává, vstupuje do něj šílený vědec toužící se pomstít a jeho "Maschinenmensch", robotická žena, která na sebe vezme podobu Marie a vyburcuje dělníky k násilnému povstání…
Vidět tento film je takřka povinnost, pro každého fanouška SF nebo filmového nadšence. Musím uznat, že se mi film hodně líbí (mám ho nahraný na véháesce). Viděl jsem několik podobně laděných filmů a hrál pár her (za všechny jmenuji Blade Runner či Beneath a Steel Sky), ale až při sledování Metropolis na mě dýchla ta pravá industriálně futuristicko antiutopická atmosféra!
PS: Metropolis je první film, který byl v roce 2001 zapsán na seznamy UNESCO.
PS2: Herec hrajíci Fredera se jmenuje Gustav Frölich :-)