Únor 2006

Život - úděl nebo utrpení

24. února 2006 v 15:05 | Elf |  Akce 2006
Do diskuze na posledním srazu naší Filosofické společnosti jsem se příliš nezapojoval. Neměl jsem k tématu pořádně co dodat, ale s chutí jsem poslouchal Náčelníkův výklad. Místy jsem měl pocit, že se jedná o jakési učení, které si se Zdeňkem, jako učedníci, poctivě zapisujeme, abychom ho mohli předat dalším generacím. Tentokrát jsme se více než kdy jindy přiblížili i lechtivým a ne až tak filosofickým tématů, což bylo sice obohacení, ale také to věští brzký konec FilSpolu. Proto byla některá místa cenzurována...

Brontosauří škraboškový bál

22. února 2006 v 17:37 | Elf |  Akce 2006
Víkendovka k Brontosauřímu škraboškovému bálu, Brontosauří škraboškový bál
Kdy: 17.-19.2. 2006
Kde: Brno (je zlatá loď)
K účasti na plese jsem se nechal docela dlouho přemlouvat, no spíše postrkovat, z nejrůznějších stran. Existenci jakéhosi plesu jsem zaregistroval už loni, ale to pro mě účást nepřipadala v úvahu. Letos se situace změnila. O tom, že si na ples zajedu, jsem začal uvažovat už když jsem poprvé uviděl inzerátek na stránkách Hnutí a když mi od Martina přišla přeposlaná pozvánka. Jenomže problémem bylo s kým tam jet. Na "cizí" akci do Brna se mi rozhodně nechtělo samotnému. Ovšem už před OKAPem se pár lidiček zmínilo, že se tam asi ukážou, ale právě až OKAP přinesl správné dilema. Jet či nejet? Zdálo se, že bych tam mohl pár lidí znát, ale na druhou stranu by mě to najspíš přišlo dost draho (doslovně). Jak jsem se nakonec rozhodl je poměrně jasně patrné z toho, že vzniká tento článek…

Pozvánka Filospol č. 5

22. února 2006 v 15:03 | Elf |  Akce 2006
Život - úděl nebo umění

Bylo nebylo, vlastně nejprve nebylo, ale pak najednou, takřka z ničeho nic, ze směsi molekul a bílkovin, vznikl "život". Jak se to stalo je dodnes pro vědce tajemstvím.
Pánové, nebojte se, vznik a počátek života řešit nebudeme, i když nepochybuji, že bychom zůstali bez výsledků. Ale i tak zde pro nás na životě zůstává spousta poutavého.
Život nám byl udělen, abychom jej žili, abychom jej žili co nejlépe. Ale jak? Co je podstatou "dobrého" života? Co vlastně od něj my sami čekáme?
Otázek se nabízí spousta, ale protože každá loď potřebuje ke své plavbě přístav, do kterého míří, a hvězdy, podle kterých se orientují na cestě, tak budiž nám na naší filosofické plavbě přístavem otázka: "Jak žít život tak, aby to byl požitek aneb co je tou podstatou, která dělá z údělu umění?"

Tak to je tedy vše. Pokud byste toužili ostatní nějak inspirovat, můžete se do příště zamyslet a inspirovat na příštím Setkání ostatní něčím, co je pro Vás opravdu velkým Požitkem.

Předběžný termín 5. Setkání Filosofické společnosti je čtvrtek 23. února v 18:00 v čajovně na Ostrožné ulici.
Těší se Zdeněk

Tak se zdá, že na příštím Filospolu budeme sestavovat návod (manuál) k životu. No, nevím nevím. Jak znám naše životy tak to nebude žádné drama. Ale kdo ví, množná budu příjemně překvapen.
Pomalu bych měl začít vymýšlet téma na moji další schůzku...

OKAP

14. února 2006 v 20:31 | Elf |  Akce 2006
Organizátorský Kurz Akce Příroda
Kdy
: 10. - 12. února 2006
Kde: Krásensko (okres Blansko)
Pro ty z vás, kteří neví co je to OKAP, nejdená se o plechovou rýnu na odtok vody ze střechy, ale o kurz pro začínající organizátory. Konal se poprvé a organizačně ho zařizoval Žblebt spolu s Codym. Podporoval je tým lidí složený i z KRABů (Koordinační Rada Akce Příroda - taky vám někdy Brontosauři zkratkami připomínají Mladé sviště?). No a vzhledem k tomu, že jsem členem KRABa (to díky organizování mé víkendovky pro Akci příroda), tak se mi dostalo té cti účastnit se OKAPu jako organizátor. A to dokonce se zařazením v kuchyni!
Tolik tedy poněkud zmatený úvod do situace. Nejspíš vás ale všechny zajímá jak akce probíhala...

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka

7. února 2006 v 17:36 | Elf |  Knihy, filmy a jiné
Tak se mi konečně podařilo dostat se na film Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka. Všem tento film rozhodně doporučuji. Je to asi nejlepší animovaný film, který znám (ano, viděl jsem Hledá se Nemo i Madagaskar). Jako obvykle, skupinka staromódních výtvarníků s hromadou plastelíny, dobrých nápadů a anglického humoru překonala moderní počítačovou techniku.
Co vás čeká? Napětí, tradiční soutěž o největší zeleninu, láska (dokonce v podobě takřka milostného trojúhelníku), spousta roztomilých králíků, několik parádních hlášek a slovních hříček (Sýýr!), místy velice primitivní gagy, které ale nevyznívají trapně, ba naopak!
No nebudu tady složitě popisovat výborný film. Já jen kdybyste měli chuť si zajít do kina, tak ať víte, co stojí za to...
PS: 1. Právě jsem se dočetl, že na výrobu filmu se spotřebovalo 2,8 tuny plastelíny 42 barev (a týdně 1000 papírových ručníků na její odstranění z prstů animátorů), 44 liber lepidla a použilo se 900 divadelních lamp (jsou výhodnější než filmové) a 1500 diodových světel.
2. Natáčelo se pět let - denně se vytvořily asi tři sekundy filmu...
3. Ve filmu je přesto asi 700 digitálně upravených triků...

Zkouška intelektu

7. února 2006 v 17:02 | Elf |  (Ne)všední život
Tak jsem se pustil do vyplňování přihlášek na vysoké školy. Přihlášky sestavoval někdo, kdo nepovažoval za nutné vysvětlovat druhým systém, kterým se vyplňují. Stačí, že tomu sám rozuměl. Je tu ale druhá možnost - jedná se o záludný test inteligence, který má prověřit, zda je zájemce o studium dostatečně způsobilý!