Štěstí - dodatky

22. ledna 2006 v 18:20 | Elf publikuje Zdeňka |  Akce 2006
Zdeněk mi dodal svůj zápis ze setkání Filosofické Společnosti na téma Štěstí. Mám tedy tu čest uveřejnit zde příspěvek od autora, který píše dokonce pro zpravodajské weby! Musel jsem přirozeně provést jisté zásahy do textu, abych se neopakoval a abych odstranil nemístné poznámky. Občas je velice zajímavé zjistit, jak si dva lidé zapíší a zapamatují stejnou věc jinak.
Co si tedy z diskuze odnesl? Posuďte sami...

Zatímco Pája našel na www.seznam.cz 8585 odkazů na definici štěstí , já na www.google.cz nenašel ani jeden pořádný = Štěstí hledejte na seznamu:).
A co je tedy štěstí? (seznam.cz)
Štěstí je zapomenout na sebe. - Alžběta od Nejsv. Trojice
Štěstí je zjistit, že štěstí vlastně ani nepotřebujeme - William Saroyan
Štěstí je věčný život pramenící ze spojení s Bohem - Jan Pavel II.
Jsme šťastní?
Náča: Od jedné do pěti? 3 - spodní hranice štěstí. Elf: Včera ne, dneska zase ano - v podstatě jsem. Pája: Ne. Zdeněk: Nepřipadám si šťastný, spokojený ano.
(Ale jako Fréliši (Fröhliši) o sobě v podstatě můžeme prohlásit, že jsme šťastní.)
Co nám chybí k absolutnímu štěstí?
Elf:
Spousta pokání a meditací, ale ta nirvána za to prý stojí.
Náča: Práci mám, tak asi partnerka.
Elf: Partnerka je strašně dvojsečná věc.
Zdeněk: Co mi chybí ke štěstí? To nejde říct, vždyť šťastný může být i člověk ve vězení. Nebo stane se člověk šťastným, když uspokojí své potřeby?

Náčelníkova teorie štěstí:

Jsou dvě metody štěstí:
Přičítací - člověk si říká, co ještě potřebuji ke štěstí a plní si své potřeby
Odčítací - čeho se musím vzdát, abych dosáhl štěstí - zmenšuje své potřeby.
Elf: Prostě zbavit se toho, co mi překáží ke štěstí. Náča přikyvuje.
Zdeněk (Ghándhího verze odčítací metody): Skutečné štěstí nespočívá v tom dostávat to, co chceš, nýbrž najít zalíbení v tom, co nechceš.
Náčelník: Pocit štěstí ovlivňuje spousta aspektů. Třeba teď musím na záchod, jinak nebudu šťastný :). Přidává citát z jedné písně o ráji českého "klasika" Daniela Landy: Je tam teplá suchá deka, pěkné stromy a čisté záchody.
Pája (v roli moderátora): Co to je "přesně" štěstí - definice, ne žádný "laciný" opis?
Elf: Dlouhodobý psychosomatický stav ...Náča: ...taková homeostáze... Štěstí je psychosomatická homeostáze ...Zdeněk: Ale stav čeho? Můžu být přece dlouhodobě homeostatizován v depresi...Náča: Dlouhodobá psychosomatická nedeprivovaná homeostáze.
Člověkovi jde o to být na tom líp než dřív a zároveň ne hůř, než ostatní.
Pája: A když ti přeju šťastné vánoce - znamená to, že ti přeju psychosomatickou nedeprivovanou homeostázi? Náča: Já nikomu šťastné vánoce nepřeju.
Být šťastný - jaké to je?
Náča: U mě jako flegmatika to je, když mám v životě své jistoty - u mě se vlastně štěstí hodně blíží spokojenosti. Když jsem klidný, vyrovnaný, bez stresu.... Ale když se do takového stavu klidu dostanu, tak to mám spíš v sobě, ani se neusmívám a lidé se mě začínají ptát, proč jsem tak smutný
Elf: To je tehdy, když se usmíváš, aniž máš důvod a nepřijde ti to povrchní.
Je nějaká spojitost mezi smyslem života a štěstím?
Elf: Smysl života je dvojsečná zbraň - protože když máš smysl života a nedaří se ti ho splnit (Elf začíná rapovat) tak jsi nešťastný. To je stejné jako s láskou, stejné jako s prací (přechází plynule do hip hopu) stejně jako se vším. Všecko je to dvousečné, nic není ani černé ani bílé, člověk má mít cíle a když dojde síla, zkusit to zas příště.
Má vliv bohatství na pocit štěstí?
Dle výzkumu v USA pocit spokojenosti a štěstí roste s rostoucí životní úrovní, avšak pouze do určitého stavu životní úrovně. Po jejím dosažení už tento vliv mizí.
Má smysl pracovat tvrdě, aby byl člověk co nejlepší?
Pokud ti něco jde a baví tě to, tak ano. Ale pokud bys tím trpěl a nešlo ti to, tak v tom nevidím smysl.
Kdy jste byli naposledy šťastní?
Pája: V neděli, když jsem vyhrál ty 3 000 kč. Ale bylo to krátkodobé. Dlouhodoběji jsem šťastně naladěn třeba po nějakých víkendovkách.
Elf: Někdy se mi zdá, že čím víc je člověkovi blbě, tím víc člověk poté může být šťastný.
Náča: Když jsem se učil na státnice a pak jsem to na čtyři dny zabalil a odjel na Pálavu. Normálně by to nevyniklo, ale tím stresem z učení se z toho stal nádherný zážitek.
Zdeněk: Když jsem si vzal poprvé v práci 2 dny dovolené a odjel a lanový kurz a pak na Svatoplukovo světlo. Neskutečně jsem si tu volnost užíval.
Pája: Jaký je u tebe poměr nálad šťastná - nešťastná?
Zdeněk: No, kdybych sledoval noviny, tak 10:90, a...
Náča: Které? To přece záleží od typu. Čtenáři Mladé Fronty Dnes jsou určitě šťastnější než čtenáři Práva.
Elf: Nejlepší na štěstí je Blesk, ale musíš ho číst ve správném pořadí. První se zhrozíš a pak si přečteš o zvířátkách v ZOO a prsatých celebritách a vše je v pohodě.
Co říci na závěr?
Štěstí - co je štěstí? Kde jej hledat? Myslím, že debata pomohla ujasnit pár věcí. Nemá smysl hnát se za štěstím, protože to nikde neleží a už vůbec ne mimo člověka. Možná je to otázka postoje ke světu, jak člověk dokáže prožívat jednotlivé okamžiky a pohlížet na různé události. Často se objeví, když skončí nějaké těžké období, často jej přinese láska. Ovšem toto jsou pouze věci vnější. A věci vnější jsou mimo naši kontrolu. Snad ta nejpřímější cesta, i když pro spoustu z nás také složitá, je cesta do vlastního srdce. Možná, že když člověk najde cestu dovnitř, změní se k lepšímu i všechny cesty vnější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 24. ledna 2006 v 16:44 | Reagovat

Hmm dobrý. Nejvíc se mi líbí ten závěr. Zdravím všechny filozofníky!

2 Verča Verča | 25. ledna 2006 v 22:42 | Reagovat

Hrůza a hrůza. Zdeňku, radši už nikdy nic nepiš. Jaké to jsou ty zpravodajské weby, ať vím, čeho se vyvarovat?

3 Pajda Pajda | 1. února 2006 v 21:15 | Reagovat

Zdravím!

Jenom poznámečka:depresi nelze rozhodně považovat za stav homeostázy, byť se může jevit dejme tomu jako stav setrvalý, ustálený, dlouhodobý, nikoli však homeostatický,jelikož rovnováha je zde posunuta na stranu negativní afektivity. Pokud je tedy štěstí z tohoto pohledu stav psychosomatické homeostázy, jak jste to tady definovali, a jistě i sociálně-ekonomické aspekty k tomu přispívají, ale v tomto případě už jsou zahrnuty do výstupu psychosomatické,pak přívlastek "nedeprivovaná" před slůvkem homeostáza je už zbytečný, neboť homeostáza je nedeprivovaná vždy,je to stav snad dokonale vyvážený, byť možná někdy arbitrárně stanovený. Proto: štěstí=psychosomatická homeostáza, ale zároveň deprese/mánie(byť dlouhodobá)se nerovná deprivovaná homeostáza :)))  

Ale to je jen slovíčkaření,jinak je to celkem sranda, co tam projednáváte na těch schůzích. Tož filosofujte dál,ale neztraťe se v tom.Zdravím a zdarec!

4 Zdeněk Zdeněk | 7. února 2006 v 7:32 | Reagovat

Takže zde vidíte konkrétní příklad vyvrácení Náčelníkoy teorie:).

Náčelník má totiž tu vyjímečnou schopnost učitele, že všechno, co vysvětlí - ať už z jakéhokoliv oboru od astronomie přes vaření k modelingu -  zní v jeho podání strašně přesvědčivě a logicky a ostatní někdy ani nenapadne, že by to třeba mohl být jinak:).

Tož navrhuju založit syndikát (sice nevím, co je syndikát, ale snad si porozumíme) revizorů Náčelníkových teorií. Protože Náčelník je osobnost komplexní, každý z nás musí být úzkým specialistou ve svém oboru, aby byl schopen relevantně oponovat.

Pajda by mohl být za vědy medicínské, Elf za filozofii přelomu 18. a 19. století ve svaté říši římské národa německého, Verča za hanácký folklór, já za ochranu ovzduší.... Jak to tak počítám, bude nás muset být přibližně 67+-3. Tož shánějte specialisty!

5 Ремонт холодильников levils Ремонт холодильников levils | E-mail | Web | 9. května 2017 v 14:24 | Reagovat

You need to brush up on the tenses.
Complaining.

6 Rrepair levils Rrepair levils | E-mail | Web | 28. května 2017 v 22:22 | Reagovat

Tom fell in love with Sue at first sight.

7 Mossi N levils Mossi N levils | E-mail | Web | 18. června 2017 v 12:55 | Reagovat

For the time being, this house is all right for us.

8 Took F levils Took F levils | E-mail | Web | 17. července 2017 v 2:40 | Reagovat

I lost his book, but he doesn’t hold it against me.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama