Rozbor čtenářského deníku II.

23. ledna 2006 v 17:13 | Elf |  Knihy, filmy a jiné
Druhá část rozboru mé četby se týká období od poloviny roku 2002 dodnes. Seznam už není přesná časová posloupnost, ale víceméně (hlavně zpočátku) odpovídá pořadí čtení knih. Jedná se tedy o období od konce kvarty po polovinu oktávy.

Toto období je uvedeno několika knihami A.C. Clarka.
Následuje kniha Solomon Kane od Roberta E. Howarda. Ten je také autorem jedné z najznámějších Fantasy postav - barbara Conana. Solomon Kane je dobrodruh žijící přibližně v 16.-17. století vybavený pistolí a kordem. Cestuje po Africe, bojuje s mnoha legendárními stvůrami a nachází dávno ztracené civilizace. Kniha je pro mě zvláštní tím, že jsem ji vyhrál v Ikarii za příspěvek do žebříčků o nejlepší a nejhorší knihy.
Den Triffidů je obecně považován za vrcholné dílo Johna Wyndhama. Kniha je základním kamenem postapokalyptické SF literatury. Je to velice realistická kniha o konci civilizace. Kolem Země prolétá roj asteroidů a vykresluje na obloze zajímavé jevy. Lidé je v noci největšího přiblížení reje pozorují, ale netuší, že asteroidy na oběžné dráze poškodily družice, které nesou různé zbraně hromadného ničení. Není proto divu, že druhý den většina lidstva oslepne. A navíc se všude okolo pohybují pro slepce smrtelně nebezpeční triffidi. Podle knížky vznikla také hra (orvávačka), která se využívá na bronťárnách...
Terry Brooks napsal sérii knih Shannara, která začíná dílem Shannarův meč. Jedná se o knihu, která velice připomíná Pána prstenů, ale hlavní hrdina je půlefl. Druhý díl je víc o elfech než lidech a podle mne je lepší.
Za velice silnou knihu považuji Kmotra od Maria Puza. Poměrně jednoduše jsem se vcítil do hlavní postavy mladého Michaela Corleone, který se stává tím, čím nikdy být nechtěl. Je synem dona Corleone, šéfa jedné newyorské mafiánské rodiny. Zpočátku si s otcem moc nerozumí, ale válka mezi rodinami, smrt staršího bratra a těžká nemoc otce přimějí Michaela dělat to, co nikdy nechtěl a je v tom dobrý.
Knihu Hlava XXII. od Josepha Hellera mi půjčil kamarád, když jsem byl nemocný. Přečetl jsem ji, přestože jsem byl zpočátku velice zmatený. Děj neustále přeskakoval a vyprávěč odkazoval na události, které se ještě nestaly. V knize vystupuje jedna z postav, ke kterým jsem připodobňován, je to Kaplan, kterého jeho podřízený drsně šikanuje.
Hm, Hamlet od Williama Shakespeara. Jedná se o povinnou četbu, měli jsme přečíst alespoň jednoho Shakespeara (byla to otázka na písemce, rozeberte jedno dílo od Shakespeara, já Hamleta četl večer předtím hluboko do noci). Moc mě to neoslovilo, myslím si, že Hamlet byl trošku cvok...
Od Stanislava Lema jsem četl docela dost knih. Kyberiáda a Hvězdné deníky, jsou humorné (v případě kyberiády až pohádkové), ironické příběhy, parodující SF, společnost a samy sebe. Hrdina deníků Iljon Tichý je jeden z největších výzkumníků a dobrodruhů ve vesmíru. Na svých cestách potkává nejrůznější civilizace, situace a šílené vědce. Ať už čelí vesmírným bramborám přepadávajícím plavidla či se ozývá proti znečišťování vesmíru lidstvem, vždy plní své úkoly pečlivě a svědomitě. Četl jsem také velmi známé Lemovy knihy Solaris a Nepřemožitelný. Solaris je velice složitý román (ač útlý), který se zabývá poznáním sebe sama a možností komunikace s jinou inteligencí. Byl dvakrát zfilmován. Viděl jsem pouze sovětskou verzi, kde režisér Tarkovsky vypíchl milostnou linku (podobně prý učinil i Sorderberg ve verzi americké). Pan Lem z toho údajně neměl radost. V románu Nepřemožitelný se jedná o stejnojmenou loď, která na průzkumné misi narazí na neznámou a nebezpečnou kolektivní inteligenci. V knize nevystupuje jediná ženská postava. Říká se, že Lem má s ženskými postavami problémy...
Od Raye Bradburyho jsme četl výbor povídek Jízda naslepo a později také 451 stupňů Fahrenheita. Fahrenheit je zajímavým zamyšlením nad významem knih a teoreticky i nad významem přemýšlení o světě kolem nás.
Phillip K. Dick patří k mým oblíbeným autorům. Jeho díla se zabývají většinou relativitou světů kolem nás, bývají trochu paranoidní, ale nutí člověka zamyslet se. Má umělá inteligence právo na život? Může společnost ve svém zájmu upírat potřebným lidem svobodu? Napsal například román Ubik, alei spousty povídek (česky sbírky To je Wub, kapitáne (široký průřez tvorbou) a Minority report). Podle Dicka vzniklo také několik filmů. Kvalitní Blade Runner s Harrisonem Fordem v hlavní roli nebo Minority report s Tomem Cruisem (režie Steven Spielberg), ale i velice špatný Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem.
Dalším autorem je Kurt Vonnegut. Je to první autor, ke kterému jsme se dostal přes Brontíky. Byla mi doporučena kniha Jatka č. 5. Hodně dobrá a zajímavá knížka. Vonnegut má velice zvláští styl psaní. Podle mě velice zvláštní a zábavný. Text je většinou členěn do krátkých kapitol nebo oddílů, ty bývají vypointované (a dobře!). A když píše v ichformě, je to ještě lepší. Doporučuji ještě Snídani šampiónů nebo třeba Hokus Pokus. Zrovna dneska jsem dočetl jeho knihu Kolébka. Přečetl jsem ji za víkend, tak moc mě chytla.
Další autor, který se ke mně dostal přes Baobab byl William Saroyan a Tracyho Tygr. Tohle je moje asi úplně nejoblíbenější knížka, uáááí! Jeden spolužák mne upozornil, když jsem si knihu četl u zubaře v čekárně, že jí taky četl a líbila se mu, ale že mu bylo 11. Z toho si nic nedělám. Proč bych měl milovat smutné knihy o smutných věcech, kterých je všude tolik? Já mám rád tuto naivní a poetickou knihu o lásce.
Další doporučenou četbou, kterou jsem překousl bylo Utrpení mladého Werthera od Johana Wolfganga Goetheho. Knížka mě nijak výrazněji neoslovila, ale mám docela chuť si jí přečíst znova, protože jsem si ji moc nevychutnal (opět jsem četl rychloletem).
Mezi doporučenou četbu, tentokrát ale takovou, která se mi líbila, patří také Petr a Lucie Romaina Rollanda. Protiválečná novela se shakespearovským námětem o lásce dvou mladých lidí navzdory válce a době.
Velice zajímavý (a dlouhý) román je Nádraží Perdido mladého britského autora Chiny Miévile. Jedná se o velice netradiční Fantasy, odehrávající se ve městě Nový Krobuzon, kde se potkává magie s technologií (takže je to vlastně steampunková fantasy). Miévile ve svém románu nepoužívá klasické elfy a trpaslíky, zprofanované Tolkienem, ale své vlastní rasy. Tvrdí totiž, že Tolkien zničil celý žánr Fantasy, Pán prstenů je podle něj "skautíkovská glorifikace války" a vadí mu černobílý svět Středozemě. Miévile je čelním představitelem moderního směru Sf zvaného Nová fantastika.
K následující knize jsem se také dostal přes Baobab. Je to kniha Prameny živé vody od Miloše Kočky. Kniha je o životě Vincenze Priessnitze, myslím že nemusím zdlouhavě představovat. Četla se hezky, přečetl jsem ji já i moji rodičové. Zrovna v den kdy jsem ji dočetl dávali v televizi film Prameny živé vody, takže jsem měl knihu ještě ve velmi živé paměti a mohl jsem srovnávat.

Miroslava Žambocha mi jako velice dobrého českého autora SF doporučila na prvním táboře s Baobabem Vlaďka. Přečetl jsem si knihu Vítěz bere vše. Jedná se o tři samostatné Fantasy příběhy. Žamboch má velice příjemný a čtivý styl a umí výborně popisovat akční situace, čehož také s gustem využívá. Hodně dobrá je kniha Na ostřích čepelí, kterou jsem četl na jaře cestou na několik víkendovek, a která vypráví příběh žoldáka, psance a velice schopného muže Koniáše na dlouhé cestě k založení kolonie na dalekém jihu.
Z doporučené literatury jsem "skousl" také Švejka, od Jaroslava Haška. Četl jsem dobrovolně a bavil jsem se. Horší situace byla s knihou Otec Goriot od Honorého de Balzac. Do té jsem se musel nutit! A to mi ještě mamka vyprávěla, že její oblíbený spisovatel, když byla v mém věku, byl Balzac. Je strašně popisný, rozvláčný a prázdný. Prostě mě nepřitáhl ani dějem, ani mě nedonutil k zamyšlení. Leda nad tím, proč mě nebavil.
Dobrovolně jsem si přečetl knihu Prima sezóna od Josefa Škvoreckého, na kterou mě nalákal stejnojmenný televizní seriál. Nebyl problém přiblížit se septimánovi Dannymu Smiřickému (také jsem byl septimán). Danny má občas velice podobné myšlenkové pochody jako já nebo moji spolužáci...
Sbohem Armádo! Ernesta Hemingwaye je kniha, která mě nijak vyjímečně neoslovila, ale nelituji, že jsem ji četl. Líbila se mi víc než Komu zvoní hrana nebo Stařec a moře, u kterých jsem hlavně věděl o čem jsou a jak skončí. A to docela sníží motivaci ke čtení.
Ondra mi jednou doporučil knihu Morčata od Ludvíka Vaculíka. Hodně zvláštní kniha, nad kterou jsem se hodně napřemýšlel, ale stejně jsem její konec asi nepochopil.
Četl jsem samozřejmě taky SF. Zejména několik povídkových sbírek klasické i moderní světové SF, sbírky české SF a Fantasy z edice Ikaros nebo třeba Gateway Fredericka Pohla či Tufova dobrodružství od G.R.R. Martina. Taky čtu pravidelně Ikarii, literární časopis SF, Fantasy a hororu, a to už skoro pět let.
Dostávám se k četbě za poslední půlrok, kterou nemám moc chuť nijak hodnotit, protože až časem se ukáže, co mě dlouhodoběji oslovilo. Musím přiznat, že čím jsem starší, tím pečlivěji si vybírám, co budu číst. Bohužel, volného času už moc není.
George Orwell - 1984 (zvláštní kniha, pěkně čtivá, napínavá, věrohodná)
Bohumír Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (trochu zdlouhavá)
Vladislav Vančura - Konec starých časů (líbil se mi film, a byl jsem zvědavý na Vančurův styl, ale musel jsem se do čtení nutit)
Umberto Eco - Jméno růže (tohle se mi hodně líbilo, jak detektivní pasáže, tak filosofické úvahy i historické souvislosti; neuvěřitelně komplexní a promyšlená kniha)
Boris Vian - Pěna dní (zajímavé počtení, stylový a kompoziční experiment, nic podobného jsem předtím nečetl, taky jsem si popřemýšlel nad štěstím a láskou)
Kurt Vonnegut - Kolíbka (zpočátku nic moc, ale později hodně zajímavé, bokononismus jako náboženství má něco do sebe)
Tímto bych výčet uzavřel. O spoustě knih jsem se nezmínil, ale ty za to většinou ani nestojí. Nezmiňoval jsem taky literaturu faktu a poezii, o té snad někdy jindy.
A co čtu teď? Včera jsem dočetl Kolíbku a dneska jsem se dal do Šifry mistra Leonarda od Dana Browna. Zatím to vypadá slibně...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elf Elf | 23. ledna 2006 v 20:29 | Reagovat

Hm, tak první na co jsem si vzpomněl, že jsem zapomněl je Malý princ.

2 Karol Karol | 8. února 2006 v 22:30 | Reagovat

mam pro tebe jeden tip, nevim, zda na to negde v Opave nebo blizkem knihovnickem ci knihkupeckem okoli narazis:

Jeanette Wintersonova

je to anglicka autorka, pise zajimavym zpusobem (vypravuje pribehy po jakesi spirale, celkove to dela hrozne zvlastni dojem) a lehce absurdne (negdy i tezce), zabyva se kontroverznimi namety a podle anglickych kritiku si uzasne hraje se slovy (to vsem nemohu posoudit, ackoli si nejakou knizku od ni urcite zkusim sehnat v originale). Napsala treba Jak nastepit tresen, Na svete nejsou jen pomerance a Vasen. Doporucuju cist spise v opacnem poradi, prave Jak nastepit tresen je uz hodne absurdni kniha.

3 Karol Karol | 8. února 2006 v 22:31 | Reagovat

PeEz: a Elfe, diky za toho Tracyho tygra! taky uz jsem ho zaradila do nejoblibenejsich knizek:o)

4 Elf Elf | 9. února 2006 v 17:28 | Reagovat

Děkuji za doporučení.

Jsem rád, že se Ti Tygr líbil.

5 komentátor komentátor | Web | 4. ledna 2007 v 18:01 | Reagovat

Solomon Kane je skvělá sbírka povídek, stejně jako Conan, Kull, Bran Mak Morn a další. Jsem rád, že nejsem menšina, když je čtu :D.

PS. Napsal jsem o Howardovi a jeho dílech článek na free-nazory.blog.cz, kde jsem mimochodem také vysvětlil, proč je Howard nejlepší autor, jaký kdy žil.

6 Vojta Vojta | Web | 29. února 2008 v 13:13 | Reagovat

Psychologický výklad Pána Prstenů

7 evzcqaonemg evzcqaonemg | E-mail | Web | 23. dubna 2009 v 6:12 | Reagovat

QwX7Ki  <a href="http://ydobsvmpqqdf.com/">ydobsvmpqqdf</a>, [url=http://htvokmdrzvor.com/]htvokmdrzvor[/url], [link=http://bswqmdoocezq.com/]bswqmdoocezq[/link], http://bkpyzkwcyiyw.com/

8 bwjxlrbm bwjxlrbm | E-mail | Web | 7. května 2009 v 9:40 | Reagovat

nuf0lg  <a href="http://szvawwoegtwb.com/">szvawwoegtwb</a>, [url=http://fhjovbmgmylv.com/]fhjovbmgmylv[/url], [link=http://ybskxqoyetpo.com/]ybskxqoyetpo[/link], http://rlpytqtkzxnp.com/

9 zphdhvo zphdhvo | E-mail | Web | 22. května 2009 v 9:10 | Reagovat

mIXLBK  <a href="http://wthnyuhaxfkd.com/">wthnyuhaxfkd</a>, [url=http://maoyrdlfgkok.com/]maoyrdlfgkok[/url], [link=http://ckldupzhggyy.com/]ckldupzhggyy[/link], http://zczukpxizlvy.com/

10 fmtmua fmtmua | E-mail | Web | 28. května 2009 v 19:25 | Reagovat

dKRHMR  <a href="http://zqjvksiyewmp.com/">zqjvksiyewmp</a>, [url=http://epcleyzpwzvl.com/]epcleyzpwzvl[/url], [link=http://pdlbfbosfdch.com/]pdlbfbosfdch[/link], http://okihzgkzgdta.com/

11 tovkfd tovkfd | E-mail | Web | 7. června 2009 v 0:50 | Reagovat

iszy8P  <a href="http://iwgnbntiendh.com/">iwgnbntiendh</a>, [url=http://ywsjozejzrtb.com/]ywsjozejzrtb[/url], [link=http://drefihzpqzhb.com/]drefihzpqzhb[/link], http://rpxabqrgarwg.com/

12 Nat  .levils Nat .levils | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 12:10 | Reagovat

I don’t know the first thing about nuclear physics.

I’d just as soon stay home, I’m tired.

13 Ремонт холодильников levils Ремонт холодильников levils | E-mail | Web | 9. května 2017 v 16:48 | Reagovat

From now on, I forbid you to go there.
I wish you wouldn't take my books without permission.

14 Rrepair levils Rrepair levils | E-mail | Web | 29. května 2017 v 5:17 | Reagovat

You can always count on me for help.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama