Proč se pozastavujeme nad schopnostmi druhých?

8. ledna 2006 v 18:35 | Elf |  (Ne)všední život
Co je zvláštního na tom, že někdo dokáže hrát na spoustu hudebních nástrojů, zpívat, fotit nebo psát prózu či poezii? Spoustě lidí to přijde zbytečné nebo je to ani nezajímá. To pouze v prostředí Baobabu (a asi Brontosaura obecně) takovéto věci velmi oceňujeme.

Když jsem začal jezdit s Baobabem, měl jsem pocit, že lidi okolo jsou strašně chytří a umí toho neskutečně moc! Já jsem se cítil jako nicka a marně jsem uvažoval, co by na mě mohlo ostatní zajímat. A jak se zdá, některé lidi přece jen zajímám :-). Baobab je totiž komunita, která doceňuje tvůrčí a intelektuální dovednosti druhých lidí. Páni, vždyť je to bezva mít vedle sebe lidi, co umí postavit schody v lese, napsat písničku a v neposlední řadě upéct výbornou buchtu.
Zároveň je důležité nezapomenout, že nikdo není dokonalý(otřepaná fráze TV Prima, ale pravdivá). Nikdo nemůže umět včšchno, každý má nějaké meze a přílišný rozvoj jedním směrem je kompenzován nedostatky na jiných stránkách osobnosti.
Někdo může být dokonalý matematik, šachista a poeta, ale bezradný při manuální práci. Zralé (a zdravé) osobnosti ale čerpají za svých slabin sílu. Jsou si svých chyb vědomi, dávají si na ně pozor a pracují na nich.
Věřím, že všechny vlastnosti nejsou jen dobré nebo špatné, záleží na individuálním vnímání. Skromnost může někdo vnímat jako pokrytectví stejně jako lakomství je druhá tvář šetrnosti a střídmosti. Navíc věci, které na mě někteří lidé nesnáší (například spolužáci nemají rádi moje úhledně nepřehledné sešity) v Baobabu třeba ještě nezaznamenali, naštěstí ;-).
Každý z nás je stále jen člověk a jako takový má spoustu tužeb, splínů, nočních můr a nesplněných přání. Každého z nás pronásledují nějaké stíny. I ten superman se chová jako člověk! Jde jen o to, jak s nimi umíme bojovat a jak moc dáme své slabosti najevo. Když ukážu svou slabost, může ji někdo zneužít (většinou) nebo mi někdo pomůže (málokdy). Oboje může být dobré i špatné. "Škola života" podle chlapce před maturitou :-).
Toto je jedna z věcí (jak správně poznamenala Verča), které tvoří kouzlo Baobabu. Každý z nás se tam může uplatnit způsobem, který je mu blízký, který má rád. Lidem ve škole ve škole může být fuk, když jim donesu ukázat básničku, co jsem napsal (taky jim to fuk je, takže jim básně nenosím :-)). Zato když donesu básničku někomu z Baobabu, tak si ji se zájmem poslechne a pak se k ní nějak vyjádří (alespoň já bych to tak udělal a pár lidí mi takto už pomohlo). Věřím, že je mezi námi mnoho lidí, kteří se umí k dané věci vyjádřit velice zasvěceně a přispět kreativní kritikou. Báseň je jen příklad, mohli by jste přijít v podstatě s čímkoliv.
Tak mě napadá, není Baobab v podstatě velký, nekonečný Workshop?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanka - hanka? hanka - hanka? | E-mail | 9. března 2006 v 19:54 | Reagovat

Jo, určitě, právě v tomhle je Baobab naprosto jedinečný. Jen bych ho nepřirovnávala zrovna k workshopu, připomíná mi to nějakou továrnu, v tomto případě nejspíš na lidská individua... To, že skutečně můžeš přijít kdykoliv s čímkoliv za kýmkoliv mi připomíná zcela jinou "organizaci" - velkou rodinu...

2 Took F levils Took F levils | E-mail | Web | 15. července 2017 v 7:38 | Reagovat

She always goes with the flow.

3 Took F levils Took F levils | E-mail | Web | 17. července 2017 v 0:43 | Reagovat

The party was dull until someone broke the ice with a joke and we all laughed.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama