Gaudeamus 2005

3. listopadu 2005 v 18:30 | Elf |  (Ne)všední život
Včera dostaly maturitní ročníky našeho gymnázia ředitelské volno, za účelem návštěvy veletrhu vysokých škol Gaudeamus 2005. Já jsem se rozhodl udělené volno nezpronevěřit a opravdu jsem se do Brna vydal. S několika polužáky jsme původně uvažovali, že pojedeme autem, já měl dokonce zamluvené sedadlo smrti, ale nakonec zasáhli rodiče a jeli jsme vlakem.
Ráno v šest se na nádraží sešlo asi osm kluků z naší třídy. Spojili jsme se s několika dalšími studenty našeho ústavu a po dlouhém dohadování jsme zakoupili jízdenku pro 30 lidí. Na tuto jízdenku nás do Brna nakonec jelo blíže neurčitelné číslo, protože v Expresu Ostrava - Brno jsme se dokonale rozptýlili a paní průvodčí nějak neměla odvahu zjišťovat kdo k této skupině patří.

Už na nádru jsem potkal Páju, který jel do školy a stěžoval si na bolest krční páteře. Tak jsme si ve vlaku pokecali. V Ostravě jsme naskákali do výše zmiňovaného expresu. Vlak zastavoval cestou pouze v Přerově, kde se uvolnilo pár míst v kupé, takže jsem nakonec i seděl. Mara se Zikem zůstali na chodbě, kterou jsme my v kupé přezdívali akvárium a mačkali se tam se spoustou slečen a upocených mladíků v nátělnících.
V Brně jsme se dohodli, že na výstaviště dojdeme pěšky. Vždyť jsem student zeměpisného semináře pana Odstrčila, takže se umím orientovat v každém prostředí! Stačilo sledovat tramvaje nacpané mládeží s baťužky. Před výstavištěm mě čekal šok. Takové řady! Postavili jsme se do jedné fronty a za pomoci technik natrénovaných ze školní jídelny se nám podařilo dostat se k pokladně s minimální ztrátou času a cti :-).
V areálu výstaviště jsme se nasvačili. Hrála nám k tomu příjemná hudba (ABBA a Beegees) a všude okolo se promenádovaly zástupy čerstvě dospělých. Zvláštní, jakou převahu mezi návštěvníky měly slečny. Potom jsme konečně vstoupili do výstavního sálu. Okamžitě jsem si sbalil bundu do batohu. Bylo tam vedro.
Začali jsme obcházet stánky. Kde začneme? Hm... přírodověda v Olomouci? Děkuji za letáček. Nový geologický obor? To mě zajímá...
-
Chlapi máte o něco zajem?
Mě zajímá ta FBI.
To je dobre, tam mate matiku a chemii a uplatněni je bezproblemove. O absolventy je zajem, ale je tam vysoká úmrtnost. Ještě něco?
A k hornicko-geologické fakultě nemáte nějaký letáček?
Mam, ale tady bokem, ony jsou barevne tak by to hned rozebrali. Nate.
Díky. Nashledanou. Hej, Ziku, jak můžou vědět jaký je zájem o absolventy, když ty obory ještě nikdo neabsolvoval?
-
Dobrý den pánové, zajímáte se o biologii?

No, ano.
A co takhle biofyzikální výzkumný ústav v Nových Hradech? Máte možnost uplatnit se ve výzkumu, jedinečná šance blablab blabla blablabla blabal bla... jestli chcete, napište mi váš email a my vám zašleme bližší informace.
Cože? Aha, díky.
-
Jaká je šance dostat se na biologii?
No moc velká ne, tam je pořádný přetlak.
Aha, děkuji.
Prosím, co byste měl zájem studovat, mladíku?
Dobrý den, mám zájem o geologii.
Á, kolega tady zrovna není, ale určitě vám to doporučuji. Máte tamten papír? Ne tak tady máte a ještě barevný letáček. Ta geologie, to je obor budoucnosti. A můžete si sám vybrat z těchto předmětů dva ze kterých budete dělat přijímačky. A navíc otevíráme tento nový obor, republikový unikát, určitě si to pročtěte a zvažte!
Takže na geologii není takový tlak jako na Biologii?
Ne, ani zdaleka, tam se dostanete.
Tak děkuji, nashledanou.
-
Prosím vás, farmaceutická fakulta tu nevystavuje?
Ne.
Takže tu není?
Ne, ne ne. Není, nevystavuje, nepotřebuje to.
-
Kluci na té farmacii je blbé, že je na pět let, takže když maminka nebude mít peníze, tak nedostudujete.
-
Můžete nám říct něco o vaší škole?
Máte zájem o nějaký konkrétní obor?
Krajinářství a krajinné inženýrství.
Hm... no já jsem dřevař, takže vám o tom nic moc nepovím. Dřevaři se učí zpracovávat stromy, lesáci hospodařit s lesy a krajinář je něco mezi lesákem a zahradním architektem. Jinak, tady máte témata přijímaček z biologie a můžete si koupit příklady z matematiky. Když to vypočítáte, tak jste v pohodě.
Díky, nashledanou.
-
Hej, k té přírodovědě na Masaryčce se neproderem a za jejich katalogy se navíc platí. Prdíme na to...
...
Pánové, můžete mi, prosím vás, pomoct s touhle krabicí? Já vám ty letáky podržím. Díky, nemáte náhodou zájem o přírodovědu na Masarykově univerzitě?
Shodou náhod jo.
Tak tady máte studijní katalogy, chemie, biologie, vědy o Zemi a ještě o univerzitě obecně.
Děkujem.
Takhle nějak probíhalo naše seznamování se s nabídkou vysokých škol. Vzhledem k tomu, že jsme pořádní chlapi a většina návštěvníků byly drobné slečny, jsmeměli velmi nefér výhodu, které jsme patřičně využívali. Každý si nějakou školu vybral, Marek třeba studium čínské medicíny na University of Sydney. Pak přišel Hynek s tím, že pojedem domů vlakem už v jednu. Ve vlaku jsme si pohodlně sedli, pročetli letáky a noviny. V Ostravě jsme opět potkali Páju vracejícího se ze školy.
Tenhle výlet mi trochu ujasnil kam se vlastně budu hlásit, ale pořád jsem ještě dost zmatený. Chci studovat geologii, biologii nebo chemii? Chci studovat na přírodovědě nebo na technice? Jaký je v tom rozdíl? Jaké je potom pracovní uplatnění? Tohle si potřebuju ještě ujasnit... a docela rychle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jura Jura | 4. listopadu 2005 v 23:17 | Reagovat

Teda, u toho jsem se fakt pobavil... A napadlo mě, že jsem i docela rád, že mám už ta léta i to rozhodování za sebou. Asi bych jen tak neměnil. Tak přeju v následujících měsících zdravý rozum, funkční intuici a dobrou volbu :-)

2 Verča Verča | 12. listopadu 2005 v 19:57 | Reagovat

Ano, ano, to znám... trh s informacemi o vysokých školách, leckdo na tom vydělá, student má v tom po měsících zjišťování stejně parádní guláš... kam teda LÉZT a kam ne? Taky řeším... taky tikají hodiny... tož hodně štěstí, Elfe.

3 Elf Elf | 16. listopadu 2005 v 21:44 | Reagovat

Díky, Já ti taky držím palce. Určitě to nemáš, jako všestranně nadaná, lehké.

4 žirafka žirafka | E-mail | 9. prosince 2005 v 11:57 | Reagovat

Efle a nechceš mi dělat odborného asistenta, při mé důležité pozici na PřF OU to fše nezvládám...popřemýšlej

5 Ремонт холодильников levils Ремонт холодильников levils | E-mail | Web | 9. května 2017 v 15:30 | Reagovat

The police didn’t find the thief. He got away with his crime.
I can't stand it!

6 Mossi N levils Mossi N levils | E-mail | Web | 17. června 2017 v 1:43 | Reagovat

I didn’t do it on purpose, it just happened so.

7 Took F levils Took F levils | E-mail | Web | 15. července 2017 v 12:57 | Reagovat

Leave him alone, he’s out of sorts today

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama