Duchovní stránka struktury města a krajiny vůbec

14. listopadu 2005 v 20:09 | Elf |  (Ne)všední život
Předem upozorňuji, že tento článek není žádnou směrodatnou studií, pouze syntézou několika myšlenek, které jsem pohltil a zpracoval ve své hlavě.

Středoevropská města byla ve středověku stavěna podle jistých klíčů. Uspořádání významných budov, ať už náboženského nebo světského významu, nebylo náhodné a to jak v rovině horizontální (rozmístění budov po městě) tak i vertikální (uspořádání vrcholků věží do pyramidy nad městem). Toto rozložení mělo nejen estetické cíle. Zachovávání tvarů (např. kříže) a vzdáleností jednotlivých bodů (budov) je základem tohoto uspořádání, které mělo pozitivně působit na obyvatele města a okolí.


Na několika místech, ať už na internetu nebo v literatuře, jsem se dočetl, že toto uspořádání může ovlivňovat lidskou mysl. Ať už podvědomě, tím, že je kostel nejvyšší a církev tudíž nejdůležitější, nebo i skrze ovlivňování aury a esoterickým zářením. Toto "magické" záření má ovlivňovat povahu a chování obyvatel, většinou samozřejmě pozitivně. Mělo by také působit jako ochrana před špatnými vlivy neviditelné části našeho světa. Nejvýraznější by toto uspořádání mělo být u velkých (a tedy významných) středověkých měst, zvláště královských (Praha, Kutná Hora, Krakov...), ale jistý vliv by měl být pozorovatelný i u menších měst. Podobně by snad mohly působit i jiné krajinné prvky, třeba kapličky, boží muka, megality v krajině atp.
Moc na esoteriku nevěřím. Jinými slovy, nevím co si o ní mám myslet. Občas mi příjde, že má pravdu, ale někdy je to jen takový nesmyslný balast. Hodně záleží na důvěryhodnosti zdroje (když mi o něčem čtu na internetu nebo mi o tom vypráví kamarád, je to rozdíl). Ale v zásadě můžu říct, že věřím ve vícevrstevnost naší reality. Svět není pochopitelný jen rozumem a skrze klasické přírodní vědy. Duchovní rozměr světa se dá poznat a popsat jinak než matematicko-fyzikálně. Mám pocit, že dneska ztrácí hodnotu všechno, co se nedá spočítat a vyjádřit číslem. Radost, víra, láska... ale to jsem odbočil od tématu.
Přemýšlel jsem o svém městě. O Opavě. Jak je to s jejím uspořádáním? Ve středověku zde byla spousta kostelů a kaplí. Ale do dneška se jich moc nezachovalo. Některé shořely v 17. století, jiné byly zničeny nebo zmrzačeny válkou a následnou přestavbou. Je možné, aby se původní duchovní zářiče nějak poškodily a narušily? Systém fungoval jako celek, dohromady harmonicky působil na okolí. Ale když některé články chybí? Nemůže se vliv třeba i převrátit? Kdo ví...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jura Jura | 15. listopadu 2005 v 18:21 | Reagovat

Hmm, zajímavé. Musím říct, že se v Opavě  příliš dobře necítím. Kdo ví, jak je to s těmi neviditelnými zdroji a vlivy. Hodně "pozoruhodný" je pro mě architektonický zločin na Horním náměstí - budova Slezanky, která v 50. letech "přikryla" konkatedrálu a v podstatě vymazala z náměstí její přítomnost a vliv.

2 Elf Elf | 16. listopadu 2005 v 14:45 | Reagovat

A teď se má v parku za Slezankou stavět "centrum volného času" neboli komplex obchodů a kaváren. Ono odsunutí konkatedrály a tím nucené obcházení ůzkými uličkami na druhou stranu podtrhuje její vliv. Musíš projít těsně kolem budovy a tak na tebe působí jako mnohem mohutnější než opravdu je.

Přirozeně taky nevím jak je to s těmi neviditelnými vlivy, ale ta myšlenka města jako zářiče energie mě zaujala.

3 Jura Jura | 16. listopadu 2005 v 17:42 | Reagovat

Tady ještě jeden námět pro přemýšlení:

"Budování magického uspořádání budoucího středu Evropy pokračovalo stavbou katedrály sv. Víta s kaplí sv. Václava, "jeruzalémským obrysem" Nového Města pražského, kaplí Božího těla na Karlově náměstí, chrámem Panny Marie Sněžné a ostatními stavbami, sestavenými do magických tvarů poradci v zákulisí. K tomu Karlštejn a jeho kaple svatého Kříže, přeobraz mystického hradu Grálu. A založení univerzity evropského kalibru...

Pozoruhodné na věci je však něco jiného: stálé magické vyzařování celé soustavy, které trvá dodnes! Ono vyzařování je zdrojem neopakovatelné atmosféry Prahy a propojených duchovních míst v celých Čechách. Podněcuje citlivé lidi k duchovní aktivitě, ke hledání dokonalosti a věčnosti. "Vyzařování" je zdrojem onoho hledačství pravdy, které po staletí je v Čechách pozorovatelné."

http://www.duchovnisetkani.cz/phoenix/200411_Stanek_Karel4.asp

4 Nat  .levils Nat .levils | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 12:23 | Reagovat

She isn’t cut out to be a surgeon. He’s cut out to be a leader.

I’ll make up for the time you spent on it.

5 Ремонт холодильников levils Ремонт холодильников levils | E-mail | Web | 9. května 2017 v 16:57 | Reagovat

She lost my umbrella again, so I gave her a piece of my mind about her carelessness.
Disgust

6 Took F levils Took F levils | E-mail | Web | 17. července 2017 v 10:20 | Reagovat

He doesn’t know French at all. I don’t like it at all.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama