Listopad 2005

Jak nejít do kina

29. listopadu 2005 v 21:09 | Elf |  Knihy, filmy a jiné
Na film Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka jsem se těšil už od prvních zmínek v časopise Cinema. Jsem fanda britského animátora Nicka Parka. Wallace a Gromit, Slepičí úlet, Mezi námi zvířaty... V diáři mám vyznačena všechna data, kdy se měl film v Opavě hrát. Ten se k nám dostal se měsíc po své české premiéře.
A já ho neviděl...

Pozvánka Filospol č. 2

22. listopadu 2005 v 20:17 | Elf |  Akce 2005
Toto je pozvánka na druhou schůzku filosofické společnosti (pro zjednodušení Filospol), kterou mám na starost já. Pokusím se dosáhnout kvality Zdeňkovy první schůzky. Proto jsem zvolil jiné, mně příjemnější, prostředí čajovny Konvička. Tahle čajka má příjemnou retro atmosféru a já se tam cítím líp než v Pohodě (to je název druhé čajky v Opavě, ale takhle napsané to vypadá dobře). S tématem jsem pozvané účastníky seznámil již včera a reakce byly vesměs pozitivní, takže snad nedojde (jak říkáme my elfové) k fó pá.

Smysl života - Filosofická společnost I.

22. listopadu 2005 v 17:13 | Elf |  Akce 2005
Při naší poslední cestě z Jesníku přišel Zdeněk s myšlenkou založení tradice filosoficko diskuzních schůzek v Opavě. Členy této "filosofické společnosti" by měli být Pája, Náčelník, Elf (já) a Zdeněk. Sám se ujal iniciativy a vzal si na starost první schůzku. Zprávu z ní musím uvést parádní pozvánkou, kterou mi doručil:

Člověk nikdy nemá potlačovat svůj vnitřní hlas - ani když je sám.
-Mahátmá Ghándí
Vážení přátelé,
vždy v minulosti měli lidé tendenci přemýšlet. Přemýšleli o tom, kde vzít v přírodě oheň, kolik kvádrů ještě chybí, než bude ta zatracená pyramida postavena, kdy už přivezou z té Ameriky ty brambory nebo bude mé manželce ten Tadžmahal k narozeninám stačit?

Duchovní stránka struktury města a krajiny vůbec

14. listopadu 2005 v 20:09 | Elf |  (Ne)všední život
Předem upozorňuji, že tento článek není žádnou směrodatnou studií, pouze syntézou několika myšlenek, které jsem pohltil a zpracoval ve své hlavě.

Středoevropská města byla ve středověku stavěna podle jistých klíčů. Uspořádání významných budov, ať už náboženského nebo světského významu, nebylo náhodné a to jak v rovině horizontální (rozmístění budov po městě) tak i vertikální (uspořádání vrcholků věží do pyramidy nad městem). Toto rozložení mělo nejen estetické cíle. Zachovávání tvarů (např. kříže) a vzdáleností jednotlivých bodů (budov) je základem tohoto uspořádání, které mělo pozitivně působit na obyvatele města a okolí.

Exkurze Nová Huť

11. listopadu 2005 v 10:16 | Elf |  (Ne)všední život
Kdy: 10.11.2005
Kde: Nová Huť Ostrava
Kdo: Ekolyceum Ostrava
Ve čtvrtek 10. listopadu jsem se po dvou letech zvaní vydal na svou první akci s Ekolyceem (původně patřilo pod Vitu Ostrava, nyní je to samostatné občanské sdružení). Nemohl jsme odolat návštěvě provozu ocelárny Mittal Nová Huť v Ostravě. A věřte, že to stálo za to.
Do Ostravy jsem vyjížděl docela nakvap, domů jsem se ze školy stavil jen na otočku a navíc v docela blbé náladě (v matematickém semináři jsem byl podruhé u tabule a držím čisté konto - dvakrát ze mě udělal debila). Ve vlaku jsem si přečetl povídku z Ikarie a pokochal se pohledem na zamlženou krajinu Moravskoslezska (když máme ten nešťastný název kraje, tak ho použiji).
Na Svinově jsem rychle koupil lístky a vyběhl na tramvajovou zastávku. Koukám, že z druhého směru (od Poruby) přijíždí tramvaj č. 9, která měla jet až na Novou Huť. Rychle jsem se podíval na jízdní řád. Hm, stojím na blbé straně zastávky. Tak jsem bleskurychle seběhl ze schodů a vyběhl do schodů na druhou stranu. Cítil jsem se jako ve filmu, když jsem na poslední chvíli naskočil do tramvaje a hned za mnou se zavřely dveře.

Gaudeamus 2005

3. listopadu 2005 v 18:30 | Elf |  (Ne)všední život
Včera dostaly maturitní ročníky našeho gymnázia ředitelské volno, za účelem návštěvy veletrhu vysokých škol Gaudeamus 2005. Já jsem se rozhodl udělené volno nezpronevěřit a opravdu jsem se do Brna vydal. S několika polužáky jsme původně uvažovali, že pojedeme autem, já měl dokonce zamluvené sedadlo smrti, ale nakonec zasáhli rodiče a jeli jsme vlakem.
Ráno v šest se na nádraží sešlo asi osm kluků z naší třídy. Spojili jsme se s několika dalšími studenty našeho ústavu a po dlouhém dohadování jsme zakoupili jízdenku pro 30 lidí. Na tuto jízdenku nás do Brna nakonec jelo blíže neurčitelné číslo, protože v Expresu Ostrava - Brno jsme se dokonale rozptýlili a paní průvodčí nějak neměla odvahu zjišťovat kdo k této skupině patří.

Svatoplukovo světlo

1. listopadu 2005 v 21:37 | Elf |  Akce 2005
Kdy: 27.-30.10. 2005
Kde: Studniční vrch nad Jeseníkem; chata Maxovka
Svatoplukovo světlo byla baobabí čtverpotáborovka. Sešli se tam účastníci táborů Hory, lidé, lesy; Nad Polskými rovinami; Zeměchvály a Ten umí to a ten zas tohle. V pátek večer se nás na nádraží sešla pěkná řádka (Já, Náča, Pája, Evka, Verča, Tom, Hanka Vranka, Hanka Seky, Jana, Eva, Gabča). Byli jsme docela zmatení, protože nikde poblíž nebyl žádnný organizátor. Tak jsme několikrát obešli nádraží a okolí, až jsme nakonec našli tajemný vzkaz psaný hlaholicí. Byla na něm i malá poznámka latinkou, že bližší informace máme hledat na kolonádě v Lázních.
Na kolonádě jsme přišli k českému pomníku a podle instrukcí jsme hledali zprávu od bohyně zdraví. Nakonec jsme ji našli, část lidí se dala do luštění textu a já, Martin, který nás dohnal cestou do Lázní, a Tom jsme na kolonádě hledali zbytek klíče k hlaholici. Vše jsme úspěšně našli a tajuplný text jsme rozluštili. Vyzýval nás k cestě po stezce života a k vyhledání kamenné brány mezi světy.